Προκάτοχοι

iakwbos babanatsosἸάκωβος Βαβανάτσος (1936-1962)

Ο Ιάκωβος Βαβανάτσος γεννήθηκε στο Γαλαξείδι Παρνασίδος το 1895. Στις 11 Ιανουαρίου 1935 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1936 εξελέγη Μητροπολίτης Αττικής και Μεγαρίδος. Στις 12 Ιανουαρίου 1962 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος, παραιτήθηκε όμως στις 25 Ιανουαρίου 1962. Στις 4 Φεβρουαρίου 1963 επανήλθε στον θρόνο της Μητροπόλεως Αττικής και Μεγαρίδος ως Πρόεδρος αυτής. Στις 6 Μαρτίου 1968 κηρύχθηκε έκπτωτος και έκτοτε διέμενε σχολάζων ως πρώην Αθηνών. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 25 Οκτωβρίου 1984.

 

 

 

 

 

 

 



nikodimos gatziroulisΝικόδημος Γκατζιρούλης (1967-1974) 

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γκατζιρούλης γεννήθηκε στον Βόλο το 1927. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1949. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1956 και Πρεσβύτερος το 1959. Στις 14 Απριλίου 1968 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Αττικής και Μεγαρίδος. Στις 13 Ιουλίου 1974 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου. Στις 18 Ιουλίου 1974 του δόθηκε ο τίτλος του Μητροπολίτου Έλους. Εκοιμήθη στις 2 Απριλίου 2013.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dorotheos giannaropoulosΔωρόθεος Γιανναρόπουλος (1974-1992) 

Ο κατά κόσμον Διονύσιος Γιανναρόπουλος γεννήθηκε το 1910 στα Κρέσταινα Ολυμπίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1938. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1933 και Πρεσβύτερος το 1938. Υπηρέτησε ως στρατιωτικός Ιεροκήρυκας, καθηγητής στην Ελλάδα, Αντίς Αμπέμπα και Αλεξάνδρεια και ως Διευθυντής της Εκκλησιαστικής Σχολής Κορίνθου. Στις 26 Σεπτεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καστορίας. Στις 13 Ιουλίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Αττικής. Εκοιμήθη στην Κηφισιά Αττικής στις 2 Ιουλίου 1993.

 

 

 

 

 


 panteleimon bezenitisΠαντελεήμων Μπεζενίτης. (1994-2004)

Ο κατά κόσμον Αντώνιος Μπεζενίτης γεννήθηκε στη Χίο το 1938. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1961. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Μαρτίου 1961 και Πρεσβύτερος στις 8 Δεκεμβρίου 1963. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Χίου μέχρι το 1969. Στις 4 Σεπτεμβρίου 1977 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ζακύνθου. Στις 25 Μαΐου 1994 εξελέγη Μητροπολίτης Αττικής. Στις 8 Αυγούστου 2005 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου. Εκοιμήθη στις 2 Ιουλίου 2014.

Εκτύπωση